FoodFit Zadbaj o zdrowie

505 741 976

Warzywa

Jedzenie warzyw ma wiele zalet a codzienne ich spożywane przyczynia się do poprawy zdrowia. Warzywa zawierają duże ilości witamin i składników mineralnych. Dieta oparta na warzywach może zapobiegać pewnym przewlekłym chorobom a zawarte w warzywach antyoksydanty poprawiają gojenie się ran.

Składniki odżywcze

Warzywa są niskokaloryczne, bogate w witaminy i minerały oraz antyoksydanty. Dzięki temu warzywa są bardzo pomocne dla zachowania i poprawy zdrowia. Jedzenia surowych warzyw może zapobiegać nowotworom, chorobom serca i udarowi mózgu.
Korzenie, cebule i bulwy zawierają więcej węglowodanów i są bardziej kaloryczne niż inne warzywa. Zawarty w warzywach beta-karoten przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na raka. Występuje on głównie w ogórkach, pomidorach, papryce, marchwi i ziemniakach. Warzywa o ciemnozielonym zabarwieniu zawierają więcej wapnia a ten ma wpływ na rozwój i kondycję kości.

Warzywa i dieta

Najlepszym sposobem, aby schudnąć jest jedzenie warzyw, ponieważ zawierają duże ilości błonnika i wody. Niewielka ilość kalorii to ogromna korzyść dla osób stosujących dietę bogata w warzywa. Zjedzenie 100 g gotowanego brokuła zapewnia wszystkie dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i połowę dziennego zapotrzebowania na witaminy A, to wszystko i tylko jedyne 23 kalorie! Zaletą diety roślinnych jest to, że zwiększona ilość włókien i zawartości wody pozwala na skuteczne i efektywne zmniejszenie masy ciała. Spożywanie odpowiednich warzyw zapewnia poczucie sytości oraz zapobiega odwodnieniu, które może wystąpić przy dużej utracie masy ciała.

Niektóre przydatne warzywa

Szpinak. Warzywo często stosowane w dietach odchudzających ze względu na dużą zawartość błonnika i nie powodowanie retencji wody. Szpinak jest popularny w wegetariańskich dietach ponieważ zawiera duże ilości witamin i składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, E, K, tiamina, ryboflawina, B6, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, miedzi i manganu.

Brokuły. Nie zawierają tłuszczu i składają się w 60 procent z węglowodanów i w 40 procent z białka. Zawierają duże ilości wody, składników mineralnych i witamin. Węglowodany w brokułach są złożone i wymagają czasu, aby je przetrawić. Strawienie 100 g brokułów zużywa więcej kalorii niż analogiczne 100 g innych warzyw. W brokułach zawarta jest witamina E, tiamina, ryboflawina, kwas pantotenowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor i selen.

Marchew. Spożywana na surowo daje wiele dobrego w diecie warzywnej jednak po ugotowaniu marchew to głównie węglowodany i cukry (5 g na 100 g). Indeks glikemiczny marchwi po ugotowaniu wynosi aż 85. Beta-karoten z marchwi jest silnym przeciwutleniaczem. Marchew jest bogata w witaminy A, K i C oraz minerały.

    Podsumowanie

  • Węglowodany są podstawowym źródłem energii.
  • Węglowodany złożone są zdrowe i dostarczają energii na kilka godzin.
  • Nadmiar cukru powoduje skok insuliny, a tym samym zwiększenie masy ciała.